Telefon: 514 836 524, email: oszuszanietomy@gmail.com

Porady

Zalane mieszkanie - „Co mam teraz robić ?”

to pytanie zadaje sobie każdy kto został dotknięty szkodą wodną. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji oraz szkodliwych skutków jakie niosą za sobą zawilgocone, mokre materiały. Obszar zalania powiększa się z upływem czasu a skala szkody rośnie.

ŚwiadczyMY pełen pakiet usług związanych z osuszaniem po zalaniach. Nasza oferta stworzona została w odpowiedzi na zidentyfikowane potrzeby Klientów oraz dopasowana do ich indywidualnych potrzeb. Koncentrujemy się na profesjonalnym świadczeniu usług na wysokim poziomie i dokładamy wszelkich starań by wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów.​

W obliczu zalania niezwykle istotna jest szybka reakcja. Obszar zalania powiększa się z upływem czasu a skala szkód spowodowanych wodą rośnie.

Występują co najmniej cztery progresywne skutki zalań:

  • Woda rozprzestrzenia się we wszystkich kierunkach systematycznie zwiększając obszar zalania.

  • Mokre materiały puchną i rozwarstwiają się.

  • Wysoka wilgotność przekraczająca 60 % w pomieszczeniu może powodować uszkodzenia.

  • Już w 24 godziny po zalaniu rozwijają się pleśnie i mikroorganizmy, które mogą powodować szkody materialne oraz pogorszyć jakość powietrza w pomieszczeniu.

Dzięki doświadczeniu i wieloletniej praktyce jesteśmy w stanie zahamować rozwój szkód spowodowanych wodą, odpowiednio sklasyfikować rodzaj zalania, dobrać najefektywniejszą technologię oraz skutecznie osuszyć mokre, wilgotne ściany.​

Dzwoń. Nie czekaj. Każda godzina zmniejsza skutki zalania.

Osuszanie domu po zalaniu – 5 porad, krok po kroku

Osuszanie po zalaniu krok po kroku.

Krok 1 Na początku odcinamy zasilanie wody oraz prądu jeśli jest to konieczne(np.instalacja elektryczna jest rozprowadzona pod posadzką).

  • Później  konieczne jest usunięcie całej wody, która zebrała się w pomieszczeniach. W przypadku powodzi lub awarii sieci kanalizacyjnej wymagane będzie także pozbycie się zanieczyszczeń i zalegającej warstwy osadu. 
  • Kolejnym krokiem jest określenie przyczyny problemu oraz skali zniszczeń. Powodem zalania mogą być błędy konstrukcyjne w budynku, awaria sieci wodno-kanalizacyjnej, powódź, a w przypadku mieszkania w bloku lub kamienicy także zalanie przez sąsiada.
  • Podczas oceny skali zniszczeń spowodowanych zalaniem wykonuje się pomiar wilgotności ścian, posadzek oraz drewnianych elementów wyposażenia.
  • Warto udokumentować źródło wycieku oraz zniszczeń nie zależnie czy posiadamy ubezpieczenie.

Wilgotność murów, jak zrobić pomiar?

Pomiar wilgotności murów można wykonać samodzielnie, korzystając z odpowiedniego miernika oporowego.

Jeśli wilgotność wynosi do 3%, mury uznaje się za suche. 3-5%  wskazuje na lekkie zawilgocenie, które nie wymaga jeszcze osuszania ścian.

Drewniane elementy konstrukcyjne powinny mieć wilgotność do 18%, a drewniane materiały wykończeniowe do 10%.

W przypadku podłogi należy usunąć posadzki z desek, paneli drewnianych i wykładzin. Jeśli podkład betonowy nie ma śladów uszkodzeń, nie będzie konieczne usunięcie go, a jedynie oczyszczenie, osuszenie i zdezynfekowanie.

Pomiary wilgotności materiałowej przeprowadzą nasi pracownicy na profesjonalnych miernikach wilgotności, aby w pełni ocenić szkodę.

Warto dobrze przewietrzyć zalane pomieszczenia, a meble i inne przedmioty wynieść na zewnątrz (jeśli jest odpowiednia pogoda). W przypadku niewielkiego zalania, które częściej dotyczy mieszkań, niektóre przedmioty można uchronić przed wyrzuceniem

  • meble – dobre jakościowo drewniane meble należy szybko oczyścić i osuszyć; najlepiej wystawić je na zewnątrz, jeśli są ku temu odpowiednie warunki pogodowe; 
  • ubrania i pościel – jeśli zostało zamoczone to należy je wyprać w najwyższej dopuszczalnej temperaturze, a jeśli to możliwe także wygotować i zastosować środek do dezynfekcji,
  • wyposażenie kuchenne (oprócz naczyń porowatych np. z gliny czy kamionki, które łatwo gromadzą zanieczyszczenia) – trzeba je wymyć i wygotować w wodzie z dodatkiem sody,
  • urządzenia RTV i AGD – działające urządzenia należy umyć, osuszyć i zdezynfekować, używając specjalnie do tego przeznaczonych środków chemicznych.

Krok 2. Wyeliminowanie źródła wilgoci w domu lub mieszaniu

suszenie budynku nie zapobiega jego ponownemu zalaniu. Nieszczelne fundamenty nadal będą przepuszczały wodę, która gromadzić się będzie w ścianach.

Ponowne zalewanie budynku jest pewne również w przypadku zatkania rur odprowadzających deszczówkę albo nieprawidłowo skonstruowanych połaci dachowych.

Nierzadko problem stanowi brak dobrej izolacji przeciwwilgociowej. Skutkiem jest kapilarne podciąganie wilgoci, czyli transportowanie wody z gruntu w murze ku górze. W takiej sytuacji można zastosować iniekcję.

Iniekcja często zaliczana jest do inwazyjnych metod osuszania budynków, ale w rzeczywistości nie służy osuszeniu, ale zapobiega ponownemu namakaniu ścian. 

Iniekcja niskociśnieniowa przy osuszaniu budynku,

Polega ona na tym, że do specjalnie wykonanych otworów wprowadzana jest masa iniekcyjna. W kontakcie z wodą i innymi związkami masa krystalizuje się i zamyka kapilary (mikrokanaliki obecne w materiałach budowlanych). Tworzy w ten sposób barierę dla wilgoci. 

Eliminacja przyczyny zalewania budynku może się wiązać z dużymi kosztami i być czasochłonna. Doraźne rozwiązanie stanowi osuszacz powietrza, który wykorzystuje się do usunięcia wilgoci ze ścian. 

Krok 3. Osuszanie ścian po zalaniu mieszkania

Wodę zgromadzoną w ścianach budynku można usunąć poprzez osuszanie powietrza. Obniżenie jego wilgotności sprawia bowiem, że woda odparowuje z murów.

Na tym etapie prac niezbędnym urządzeniem będzie osuszacz powietrza. Do wyboru mamy osuszanie kondensacyjne albo adsorpcyjne. Osuszanie po zalaniu powinno być intensywne i wydajne, dlatego warto wybrać urządzenia o większej wydajności (30 litrów na dobę i więcej). 

Okna i kanały wentylacyjne - podczas suszenia lepiej je zamknąć czy otworzyć?

Czy osuszanie ścian po zalaniu mieszkania powinno być poprzedzone uszczelnieniem okien oraz zamknięciem kanałów wentylacyjnych?

Przed podjęciem takiej decyzji warto sprawdzić wilgotność powietrza na zewnątrz. Nie bez znaczenia jest tu też pora roku. Im wyższa temperatura powietrza, tym więcej wody jest ono w stanie przyswoić. 

Krok 4. Usuwanie wilgoci spod posadzki

Woda zgromadzona w styropianie obecnym w podłodze nie odparowuje tak jak ta obecna w ścianach budynku. Usunięcie jej wymaga zatem podjęcia innych działań, z którymi nie można zwlekać.

Woda obecna pod posadzką rozprzestrzenia się, przez co może spowodować zawilgocenie pomieszczeń, które pierwotnie nie uległy zalaniu. Dobra wiadomość jest taka, że rzadko konieczne są skucie całej posadzki i wymiana izolacji. 

Wystarczy zadzwonić się i  umówić z naszą firmą ,aby za pomocą specjalistycznych maszyn usunąć nadmiar wody z podposadzki i wysuszyć ją w 100% przywracając do stanu z przed zalania.

Osuszanie posadzki po zalaniu rozpoczyna się od usunięcia obecnej pod nią wody przy pomocy pompy ciśnieniowej. Pozostała wilgoć usuwana jest poprzez wtłoczenie pod posadzkę suchego powietrza.

W tym celu wykonuje się specjalne otwory – przez część z nich powietrze jest wtłaczane do środka, a przez pozostałe wraca do pomieszczenia po nasyceniu wilgocią. Wilgotne powietrze zostaje osuszone w osuszaczu i z powrotem wędruje do sprężarki, w celu wprowadzenia pod posadzkę.

Krok 5. Usuwanie pleśni i grzybów po zalaniu. Ozonowanie czyli sterylizacja pomieszczeń.

 Usunięcie wody obecnej w ścianach i pod posadzką niestety nie kończy prac związanych z osuszaniem domu. Często pozostałością po zalaniu są bowiem grzyby i pleśń, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale i stanowią zagrożenie dla zdrowia.

W pomieszczeniach ozonowanych nie mogą przebywać ludzie ,ani zwierzęta. Rośliny oraz jedzenie należy wynieść lub schować.Jeśli pro

 

 

Kiedy osuszanie po zalaniu mieszkania jest konieczne

Przyczyny zalewania budynku możemy podzielić na cztery kategorie.

 Wady konstrukcyjne budynku (zalanie deszczówką)

Zalanie domu deszczówką zazwyczaj ma związek z wadami konstrukcyjnymi budynku, takimi jak:

  • nieprawidłowo wykonane izolacje przeciwwilgociowe fundamentów,
  • źle wykonane albo uszkodzone połacie dachu,
  • zatkane rynny i studzienki odpływowe,
  • źle wykonany komin.

 

W przypadku nowych budynków wilgoć w domu może być spowodowana zbyt szybkim tempem prac budowlanych i obecnością wody w użytych materiałach budowlanych. Niekiedy wynika z nieprzeprowadzenia osuszania po zakończeniu prac wykończeniowych. Ściany schną naturalnie do jednego roku.

Awaria sieci wodno-kanalizacyjnej

Awarie sieci wodno-kanalizacyjnej nie należą do rzadkości. Czasami zalanie ma związek z uszkodzeniem rury odpływowej, niewłaściwym podłączeniem urządzeń do instalacji wodno-kanalizacyjnej albo awarią pralki czy zmywarki.

Zdarza się, że niewielkie wycieki zostają zauważone dopiero po kilku dniach czy nawet tygodniach. Dobrym nawykiem jest zatem kontrolowanie szczelności połączeń i uszczelek oraz szybka naprawa usterek obecnych w urządzeniach.

Zalanie mieszkania przez sąsiada

Osuszanie mieszkania najczęściej jest niezbędne z powodu zalania przez sąsiada. Bezpośrednią przyczynę stanowi zazwyczaj pęknięcie rury albo wężyka odprowadzającego wodę w pralce, uszkodzenie zaworu czy zapchanie kanalizacji.

Przed przystąpieniem do osuszania ważne jest sporządzenie dokumentacji szkody i kontakt z rzeczoznawcą ubezpieczeniowym. Działania te ułatwią uzyskanie odszkodowania z polisy sąsiada albo własnej.

Zalanie domu na skutek powodzi

Zalanie spowodowane powodzią często ma poważne skutki, których usunięcie pochłania sporo czasu i pieniędzy. Wiele elementów wyposażenia nie nadaje się już do użytku. W przypadku powodzi warto, aby oceny stanu budynku i wyznaczania zakresu niezbędnych prac dokonał specjalista.

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródła

  1. Jak szybko osuszyć mieszkanie po zalaniu?
    https://muratordom.pl/remont-domu/problemy-z-wilgocia-i-zagrzybieniem/jak-szybko-osuszyc-mieszkanie-po-zalaniu-aa-ZkDh-QHzj-ukVS.html,
  2. Osuszanie murów metodą iniekcji – jak to się robi?
    http://www.e-izolacje.pl/a/osuszanie-murow-metoda-iniekcji-jak-to-sie-robi-19128.html
  3. Zalany dom. Co z wyposażenia domu można uratować, a co trzeba wyrzucić?
    https://muratordom.pl/remont-domu/odnawianie-wnetrz/dom-po-powodzi-co-wyrzucic-co-zostawic-aa-KWSJ-anwV-ACxo.html
  4. Co zrobić z zalaną podłogą, stropem i ścianami?
    https://www.budujesz.pl/wiadomosc/co-zrobic-z-zalana-podloga-stropem-i-scianami/7875/
  5. Czy iniekcja ciśnieniowa, krystaliczna lub grawitacyjna osuszy ścianę?
    https://remonty-budowy.pl/czy-iniekcja-cisnieniowa-krystaliczna-lub-grawitacyjna-osuszy-sciane/

ces ozonowania wykonujemy samodzielnie, trzeba pamiętać o tym, że w poddawanym takiemu oczyszczaniu pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta. Warto też usunąć z niego rośliny. Osoba przeprowadzająca ozonowanie musi mieć na sobie odpowiednią maskę.

 Jeśli proces ozonowania wykonujemy samodzielnie, trzeba pamiętać o tym, że w poddawanym takiemu oczyszczaniu pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta. Warto też usunąć z niego rośliny. Osoba przeprowadzająca ozonowanie musi mieć na sobie odpowiednią maskę.

 Jeśli proces ozonowania wykonujemy samodzielnie, trzeba pamiętać o tym, że w poddawanym takiemu oczyszczaniu pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta. Warto też usunąć z niego rośliny. Osoba przeprowadzająca ozonowanie musi mieć na sobie odpowiednią maskę.

  • O firmie

    Nasza firma od wielu lat specjalizuje się w osuszaniu po wszelkich rodzajach zalań. Osuszamy ściany ,sufity oraz stosujemy osuszanie ciśnieniowe tzw. podposadzkowe, aby w pełni wysuszyć nieruchomość.

  • Na czym pracujemy?

    Korzystamy tylko z najlepszego sprzętu, nasze zaplecze maszynowe liczy ponad 60 urządzeń co pozwala nam podejść niezwykle kompleksowo do zleconej nam pracy.

  • Jakie miasta obsługujemy

    Działamy na terenie Warszawa, Poznania, Gdańska, Łodzi, Lublina.

  • Ile to kosztuje?

    Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie, więc jeśli chcesz umowić się na bezpłatną wizytę naszego specjalisty, zadzwoń!

Pełna dostępność

Nasi specjaliści są dostępni 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Służymy pomocą na każdym etapie zalania, od oceny stanu faktycznego po osuszanie oraz wykonanie niezbędnych protokołów.

więcej >

Wyspecjalizowany personel

Nasza firma od wielu lat specjalizuje się w osuszaniu po wszelkich rodzajach zalań. Osuszamy ściany ,sufity oraz stosujemy osuszanie ciśnieniowe tzw. podposadzkowe, aby w pełni wysuszyć nieruchomość.

więcej >

Konkurencyjne ceny

OsuszanieToMy gwarantujemy najbardziej przystępne ceny dla usług osuszania jak i wypożyczania sprzętu do osuszania, które na rynku znajdą Państwo z pewnością w dużo większych cenach.

więcej >

Najlepsza oferta

OsuszanieToMy gwarantuje kompleksową usługę osuszania. W portfolio mamy także ozonowanie powierzchni i całych budynków. Inwestujemy w sprzęt i w doświadczony personel.

więcej >

Pomagamy w załatwieniu formalności
w towarzystwach ubezpieczeniowych