Badania naukowe potwierdzają skuteczność zwalczania wirusów poprzez ozonowanie, w tym zwalczanie obecnie otaczającego nas korona wirus.
Wirusy osłonkowe, do których zalicza się korona wirus, są bardzo wrażliwe na ozon. W procesie ozonowania uszkadzamy otoczki białkowej i łańcuchy polipeptydowych wirusów, uniemożliwiając ich łączenie z komórkami człowieka, dlatego dezynfekcja ozonem, jest zalecana do zwalczani epidemii wirusowych.
Trudno dokładnie określić, jak długo wirus może przeżyć poza organizmem człowieka, np. na klamce, ale szacuje się, że mogą zakażać od kilku godzin do 7 dni. Koronawirus (COVID-19), rozprzestrzeniają się głównie drogą kropelkową. Kichający lub kaszlący chory wyrzuca z siebie kropelki śliny wraz z wirusem. Te kropelki mogą wylądować na ustach lub nosie innej osoby albo zostają wciągnięte do płuc. Mogą też osiąść na powierzchni przedmiotów (ubrania, klamki, wyposażenie) i stamtąd trafić na czyjeś ręce, a po dotknięciu twarzy, na błony śluzowe ust, nosa czy oczu.
Cykliczne dezynfekowanie ozonem powierzchni, wyposażenia naszych mieszkań, biur, pojazdów skutecznie zmniejsza ryzyko zarażenia w przypadku pojawienia się w otoczeniu osoby chorej.
Dezynfekcje ozonem możemy przeprowadzić:
- w sklepach,
- w szkołach
- w magazynach,
- w pomieszczeniach biurowych,
- pojazdach ciężarowych, busach, autobusach oraz samochodach osobowych.